POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 14 lutego 2023 r. w sprawie nadania tytułu profesora nr 115.3.2023
Na podstawie art. 178 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, 583, 655, 682, 807, 1010, 1079, 1117, 1459, 2185 i 2306 oraz z 2023 r. poz. 212) nadaję niżej wymienionym osobom tytuł profesora:
nauk humanistycznych:
7. dr hab. Aureliusz Kolonko - w dyscyplinie nauki medyczne,
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/akty/m-p-2023-356,21815277.html
Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Piecha jest adiunktem badawczo-dydaktycznym w Katedrze i Klinice Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WNMK Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest również przewodniczącym Wydziałowej Komisji Wyborczej WNMK.
Najważniejsze dotychczas osiągnięcia naukowe prof. dr hab. n. med. Grzegorza Piechy obejmują prace dotyczące roli marinobufageniny w nadciśnieniu tętniczym i chorobach nerek. Warto wyjaśnić, że marinobufagenina to niedawno zidentyfikowana, endogenna substancja o strukturze podobnej do glikozydów nasercowych. Hamuje ona aktywność ATPazy sodowo-potasowej ale jednocześnie marinobufagenina poprzez tą samą ATPazę sodowo-potasową wywołuje efekty endokrynne na zasadzie ligand-receptor, które są niezależne od hamowania przemieszczania jonów przez ATPazę. Efekty „receptorowe” marinobufageniny obejmują rozwój powikłań nadciśnienia tętniczego lub niewydolności nerek w postaci przerostu i zwłóknienia mięśnia sercowego i zwłóknienia nerek.
Dorobek naukowy Pana Profesora obejmuje 66 publikacji o łącznym wskaźniku Impact Factor 126,087 i punktacji MNiSW 1740; indeks Hirsha 19. Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Piecha jest także współautorem 30 rozdziałów w 9 monografiach.
Prezydent Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne 52 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Uroczystość odbyła się w środę, 25 kwietnia 2018 roku w Pałacu Prezydenckim. Akt nominacyjny otrzymał m.in. Prof. dr hab. Marcin Adamczak - profesor nauk medycznych, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
W dniu 11 stycznia 2018 roku Prof. Andrzej Więcek został wybrany nowym Wiceprzewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego XII Kadencji w latach 2018-2021.
http://www.rgnisw.nauka.gov.pl/sklad/xii-kadencja-lata-2018-2021.html
Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest wybieralnym organem przedstawicielskim nauki i szkolnictwa wyższego.
Rada Główna współdziała z ministrem właściwym do spraw szkolnictwa wyższego, ministrem właściwym do spraw nauki oraz z innymi organami władzy i administracji publicznej w ustalaniu polityki państwa w zakresie szkolnictwa wyższego, polityki naukowej i innowacyjnej państwa.
http://www.rgnisw.nauka.gov.pl/
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek został uhonorowany nagrodą im. Sandora Koranyiego, przyznawaną przez Węgierskie Towarzystwo Nefrologiczne. Nagroda ta, fundowana od 1992 r., upamiętnia postać wybitnego węgierskiego internisty i nefrologa Sandora Koranyiego, który jako pierwszy wykorzystał metody fizykochemiczne do oceny funkcji nerek. Newsletter Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Nr 21, styczeń 2015 |
|
Zgodnie z zarządzeniem Nr 12/2015 z dnia 22.01.2015 r. J.M. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Przemysława Jałowieckiego na podstawie art. 84 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 572 z późn. zm.) oraz § 14 ust. 2 w związku z § 51 ust. 4 Statutu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (t. j. Uchwała Nr 112/2014 Senatu SUM z dnia 22.10.2014 r.) i w oparciu o Uchwałę Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z dnia 17.12.2014 r. Nr 131/2014 Katedra i Klinika Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Wydziału Lekarskiego w Katowicach została przekształcona w Katedrę i Klinikę Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego w Katowicach / Department of Nephrology, Transplantation and Internal Medicine School of Medicine in Katowice.
W dniu 13 listopada 2014 Rada Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM w głosowaniu tajnym zdecydowała o zmianie nazwy jednostki na: Katedra i Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych.
Kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Andrzej Więcek został prezydentem-elektem ERA-EDTA (European Renal Association - European Dialysis and Transplant Association) - jednego z najbardziej prestiżowych towarzystw nefrologicznych na świecie. |
|
![]() |
Poinformowała o tym rzeczniczka uczelni Agata Kalafarska. |
Dnia 11 listopada 2011 r. na Uniwersytecie im. Semmelweisa w Budapeszcie odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Andrzejowi Więckowi. Honorowa godność została przyznana po raz 37 cieszącym się szacunkiem profesorom, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój światowej nauki i którzy są szczególnie cenieni jako eksperci w swoich dziedzinach. Uczeni ci, od wielu lat współpracując z Uniwersytetem im. Semmelweisa, stworzyli silną i owocną więź z tą uczelnią. W dotychczasowej 242 letniej historii tej znakomitej Uczelni, godność doktora honoris causa otrzymało dotąd jedynie 5 uczonych z Polski a mianowicie w 1976 roku prof. Tadeusz Krwawicz, w 1985 roku prof. Zbigniew Krwawicz, w 1990 roku prof. Jerzy Maj, w roku 2000 prof. Ryszard Gryglewski, oraz w 2009 roku prof. Jerzy Kosiewicz. W gronie wyróżnionych tym poważanym tytułem znalazł się w tym roku profesor dr hab. n. med. Andrzej Więcek, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Wydziału Lekarskiego SUM w Katowicach. Jest on znanym ekspertem w dziedzinie medycyny wewnętrznej, nefrologii, nadciśnienia tętniczego i transplantologii. Był Prezesem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Przez dwie kadencje był członkiem Zarządu Głównego Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego (ERA-EDTA) a obecnie pełni funkcję Sekretarz-Skarbnika w tej organizacji. Wchodzi w skład zespołów redakcyjnych wielu międzynarodowych czasopism naukowych.
Profesor Andrzej Więcek od ponad dekady współpracuje z Uniwersytetem im. Semmelweisa. Systematycznie prowadzi wykłady i uczestniczy w szkoleniu podyplomowym lekarzy na Węgrzech. Jest stałym członkiem zespołu szkoleniowego z dziedziny nefrologii w ramach cyklu Budapest Nephrology School organizowanego corocznie przez Uniwersytet im. Semmelweisa. Dzięki swojemu autorytetowi i szerokiej działalności międzynarodowej, Profesor Andrzej Więcek aktywnie wspiera ich poczynania w kraju i za granicą.
Uniwersytet in. Semmelweisa jest najstarszą uczelnią medyczną na Węgrzech. Powstał w 1769 roku jako Wydział Lekarski Uniwersytetu w Nagyszombat (obecnie Słowacja). Od 1951 roku jest samodzielnym uniwersytetem medycznym. W 200 rocznicę powstania otrzymał imię dra Ignacego Semmelweisa. Studiowało tam 11 tys. studentów z 62 krajów; studia prowadzone są w językach: węgierskim, angielskim i niemieckim.
Oprac. J.M. na podstawie http://www.semmelweis-univ.hu
Tydzień później, 19 listopada 2011 roku, profesor Andrzej Więcek odebrał dyplom powołania na członka korespondenta Wydziału Lekarskiego Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Uroczystemu Posiedzeniu Naukowemu przewodniczył prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski, sekretarz generalny PAU. Profesor Andrzej Więcek jest czwartym naukowcem ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (po prof. prof. Jerzym Hołowieckim, Michale Tenderze i Marianie Zembali) zasiadającym w zaszczytnym gronie dwudziestu siedmiu członków korespondentów Wydziału Lekarskiego PAU. Należy dodać, że wśród dwudziestu siedmiu członków czynnych Wydziału Lekarskiego PAU znajduje się również prof. Kornel Gibiński i prof. Franciszek Kokot.